Spotřebitelské úvěry, kreditní karta, kontokorent… Pomalu ztrácíte přehled o svých závazcích a termínech, kdy zaplatit jakou splátku? Pak by vám mohlo výrazně zjednodušit život sloučení všech vašich úvěrů a finančních závazků do jednoho. Nebudete tak muset řešit placení různých půjček v odlišné termíny a časově náročnou administrativu ke každé z nich zvlášť. Kromě toho, že se zjednoduší celý splátkový proces a vy ušetříte spoustu času a energie, můžete navíc dosáhnout i na nižší splátky.

Konsolidace půjček zjednodušeně znamená, že sloučíte více svých úvěrů do jednoho a získáte tak větší přehled o svých závazcích. Další výhodou je, že můžete tímto způsobem dosáhnout i na nižší splátky – v případě, že jste v minulosti platili své půjčky včas, mohou být nové podmínky splácení skutečně zajímavé. Sloučení se navíc nemusí týkat pouze vašich úvěrů, ale můžete sloučit i závazky svých rodinných příslušníků a partnerů.

Jak sjednat konsolidaci půjčky?

Konsolidaci můžete sjednat hned několika způsoby. Pokud preferujete osobní kontakt, můžete vyrazit přímo na pobočku vybrané banky. Řada bank ovšem v současnosti nabízí i možnost sjednání konsolidace online na svých webových stránkách, případně telefonicky. V případě, že si ještě nejste jisti, u které banky či nebankovního institutu chcete své půjčky konsolidovat, můžete si udělat předběžný průzkum. Za tímto účelem existuje řada srovnávačů, které vám orientačně vypočítají možnosti konsolidace. Například internetový srovnávač Porovnej24.cz nabízí jednoduché a rychlé srovnání nabídek během jedné minuty – stačí do vyhledávače zadat, jakou částku byste si přáli konsolidovat. Ke konsolidaci samotné vám pak většinou stačí dva doklady totožnosti, výpis z účtu a potvrzení o výši příjmu. Toto se ovšem může u jednotlivých bank a institucí různit.

Nebankovní a bankovní konsolidace úvěrů

Většina bankovních firem v současnosti nabízí možnost konsolidace půjček. Umožní tedy žadateli sloučit několik splátek pouze v jednu, splácet je v jednom termínu a jedné bance. Nicméně je potřeba počítat s tím, že ne všem žadatelům bývá žádost o konsolidaci schválena. V případě, že by zájemce neuspěl s žádostí o konsolidaci u bankovního subjektu, může se obrátit i na nebankovní firmy. V případě nebankovních konsolidací je ovšem potřeba počítat s vyšším úrokem, nicméně je vyšší pravděpodobnost, že dojde ke schválení žádosti. Některé nebankovní společnosti dokonce umožňují konsolidaci bez nahlížení do registru dlužníků.

Jak zjistit, kolik nakonec ušetříte?

Celková částka, kterou nakonec ušetříte, se individuálně liší podle toho, kolik půjček a produktů chcete sjednotit, jakou máte platební morálku apod. Konkrétní výpočet vám nabídne zvolená banka, případně můžete využít online srovnávačů. Ty vám předběžně spočítají, kolik můžete u jednotlivých bank ušetřit.