Rozhodli jste se uložit své naspořené peníze, abyste dlouhodobě uchovali, případně zvýšili, jejich hodnotu? To samo o sobě není vůbec neobvyklé, nicméně je zapotřebí popřemýšlet o tom, do čeho finanční prostředky vložit. Alternativ je v současnosti vcelku hodně. Hovořit bychom mohli například o akciích, nemovitostech anebo drahých kovech. Pokud uvažujete o zhodnocení prostředků v dlouhodobějším časovém horizontu, vyplatí se poslední možnost. Především investice do zlata a stříbra představují jakousi jistotu.

Cena drahých kovů se pomalu zvyšuje

Pokud se podíváte na vývoj ceny zlata a jiných drahých kovů, zjistíte, že jde dlouhodobě nahoru. Nejedná se o žádné skokové tempo, ovšem je tomu tak. Naopak v krátkodobém časovém úseku lze zaznamenat i mírný pokles. V podstatě tak máte jistotu, že za 20 let budou mít vaše zlaté mince či cihly mnohem vyšší cenu. Situace je dána několika skutečnostmi. Tou nejdůležitější je fakt, že zlata, stříbra či platiny na světě ubývá a jednou dojde k jejich kompletnímu vytěžení. Druhým důvodem je využití drahých kovů třeba v průmyslu nebo šperkařství. Stále se bez nich neobejdeme.

Multifunkční využití drahých kovů

Za stoupající cenou zlata stojí i jeho multifunkční využití. Určitě neexistují pouze zlaté cihly a mince. Jen si vzpomeňte na doby minulé, kdy si lidé nechávali vyrábět zlaté zuby. Stejně tak se odnepaměti využíval tento minerál na vytváření nejrůznějších šperků typu prstýnků, náhrdelníků či náramků. Nejinak je tomu i dnes. Stříbro i platina mají sice také ve šperkařství podíl, nicméně jejich místo je kupříkladu v elektronice nebo v průmyslu.

Nákupy řešte obezřetně

Nabídka drahých kovů je dnes velmi pestrá. Zlaté i stříbrné investiční slitky, mince a jiný sortiment lze sehnat u různých prodejců. Mnozí ale nemusí nabízet výhodnou cenu, případně mají nekvalitní sortiment. Proto vsaďte na některého z tradičních prodejců. Jmenovat bychom mohli například AuPortal. Tato společnost nakupuje drahé kovy od prověřených prodejců a na českém i slovenském trhu funguje úspěšně již řadu let.