Kam investovat peníze, abyste je ochránili před inflací a dalšími negativy trhu? Kde je zhodnotit tak, aby opravdu vydělávaly? To jsou možná otázky, které si kladete, pokud máte k dispozici finance, které byste rádi investovali do něčeho smysluplného. Běžné spořicí účty nejsou zrovna výnosové, investice do nemovitostí či zlata nepřináší okamžité zisky. Přesto pro vás máme tip, kde můžete svou investici zhodnotit téměř s 10procentním ziskem. Tímto tipem je nákup dluhopisů.

Není dluhopis jako dluhopis

Investice do dluhopisů je skvělým řešením, jak umožnit penězům, aby vydělávaly. Ale stejně jako všude jinde, i zde je třeba vybírat správně a s rozvahou. Je totiž velký rozdíl v tom, do jakých dluhopisů budete investovat. Můžete si vybrat ze státních, které jsou sice bezpečnější, jelikož jsou kryty, ale mají nižší výnos, který se pohybuje kolem 3 %. Druhou možností jsou dluhopisy firemní, kde máte garantován podstatně vyšší zisk, a to od tří procent výše. Například firma Uniprospe, která se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik, garantuje u svých dluhopisů výnos 9,5 procenta. Investovanou částku i se ziskem navíc dostanete zpět poměrně rychle. Dluhopisy Uniprospe totiž mají splatnost na konci roku 2022.

Jaké jsou plusy a mínusy korporátních dluhopisů?

Korporátní neboli firemní dluhopisy mají především výhodu vyššího zisku a také kratší doby návratnosti. Jedná se navíc o poměrně snadný způsob investice, kdy dopředu přesně víte, kdy a kolik peněz dostanete zpět. Například při investici s Uniprospe víte, že za každých investovaných tisíc korun získáte na konci roku 2022 o 90 korun navíc. Je však třeba podotknout, že je důležité nenechat se zlákat každou nabídkou, která slibuje velké zisky. Svého potenciálního emitenta si vždy důkladně prověřte a zjistěte si o něm co nejvíce informací. Zkoumejte tedy nejen to, kdy a kolik peněz dostanete zpět, ale ověřte si, zda má daná společnost budoucnost, je funkční, transparentní a její riziko krachu je minimální.

Jen správný výběr emitenta a znalost veškerých podmínek jsou zárukou úspěšné investice. Buďte proto obezřetní a investujte tam, kde to má opravdu smysl.