Uvažujete o půjčce? Máte obavy ze zdlouhavých jednání v bance, případně zamítnutí a u nebankovních společností se obáváte podvodů? Otázku rychlého získání peněz řeší ve svém životě mnoho lidí. Na následujících řádcích poradíme, jak jednoduše získat úvěr, aby byl přijatelný pro vás i vaši peněženku.

1.  Na co si chcete půjčit

V první řadě si dobře rozmyslete, na co všechno peníze navíc potřebujete. Banky totiž  nabízejí výhodnější úroky na konkrétní produkty.

 

  • Když chybí peníze a do výplaty daleko: Potkali vás nečekané výdaje a do výplaty je v nedohlednu? Pokud se jedná o mimořádnou situaci je ideální využít kontokorent případně kreditní kartu. Jakmile dorazí výplata na účet, peníze bezúročně vrátíte.

 

  • Vybavení do domácnosti: Potřebujete nové vybavení domácnosti? Hledejte v sekci spotřebitelských úvěrů nebo se podívejte přímo do vašeho internetového bankovnictví, zda vám banka již nenabízí předschválenou půjčku.

 

  • Lepší auto: Než si vezmete leasing v prvním autobazaru podívejte se, zdali nenajdete výhodnější úrokové sazby jinde. Mnoho bank i nebankovních společností nabízí speciální sazby při sjednání úvěru na auto. Aby jste netrávili hodiny na internetu, poradíme vám, kde sehnat nejlepší autopůjčku.

2. Slučte, co můžete sloučit

Dva jsou sice lepší než jeden, ale ne v případě úvěrů. Pokud využíváte třeba kreditku nebo jste si vzali mobil na splátky u vašeho operátora, informujte se nejdříve o možnosti sloučení úvěrů s navýšením potřebné částky. Vyhnete se tak riziku, že vám banka další půjčku nenabídne, případně půjčí méně než potřebujete.

3. Odpovídejte vždy pravdivě

Lež má krátké nohy a při vyplňování žádosti o půjčku to platí zrovna tak. Správně a pravdivě vyplněná žádost urychluje zpracování. Chcete lepší úrokovou sazbu a tak vyplníte vyšší příjem? To není dobrý nápad. Vždy vyplňujte všechny kolonky. Pozor si dejte také na překlepy a prohození řádků. Chybně vyplněná žádost pouze zpomalí proces schvalování.

4. Prolustrujte se

Podívejte se do registrů Solus nebo Credit Bureau ještě předtím, než odešlete žádost o úvěr. Tyto registry sledují vaši platební morálku a snadno v nich zjistíte, zda jste náhodou někdy nezapomněli uhradit fakturu za telefon nebo třeba pokutu v metru. I taková drobnost je důvodem neschválení půjčky.

5. Buďte připraveni

Nejčastěji banky požadují doklad totožnosti, potvrzení o příjmu nebo výpis z účtu. Připravte se dopředu a zjistěte si, jaké dokumenty budete potřebovat. Kreativitu stranou, pokud má banka svůj formulář, který je třeba vyplnit, vyplňte jej. Jsou v něm všechny informace, které od vás banka potřebuje a máte jistotu, že jste nezapomněli na nic, co by bránilo ve schválení vaší žádosti.

6. Využívejte úvěrové produkty zodpovědně

Jestliže využíváte kreditku, kontokorent nebo pravidelně splácíte nějakou půjčku, ukazujete bankám, jaký jste dlužník. Nemějte obavy, pokud máte např. kontokorent a žádáte o úvěr. Správným používáním úvěrových produktů a bezproblémovým splácením ukazujete, že jste schopni zodpovědně plnit své závazky. Je to stejné jako v životě. Pokud dle dohody vše vrátíte, není problém půjčit vám znovu.

7. Pozor na přílišné zadlužení

Porovnávat nabídky a vybrat z nich tu nejlepší se určitě vyplatí. Ale pozor, pokud máte otevřených více žádostí, může to být důvod pro pozdržení žádosti o půjčku u některé z bank. Vaše žádosti totiž banky vidí v registrech a obávají se přílišného předlužení.

Této situaci se můžete jednoduše vyhnout srovnáním půjček. Pouze zadáte kolik si chcete půjčit a na co a na jak dlouho a za chvilku máte přehled o tom, kterou bankovní či nebankovní společnost zvolit.

V případě, že je vaše žádost zamítnutá kvůli vysokému zadlužení, zvažte zrušení kreditní karty či kontokorentu. Zvláště pokud je aktivně nevyužíváte a slouží pouze jako finanční rezerva. Díky tomu snížíte své zadlužení a máte vyšší šance pro získání úvěru.