jak-na-pujcky-6

jak-na-pujcky-6

Jak na půjčky – 6. díl – Podmínky smlouvy

V dnešním díle seriálu o tom jak si správně vzít půjčku se zaměříme na podmínky, které se vždy ke smlouvě váží. U různých poskytovatelů půjček se totiž můžete setkat s naprosto odlišným přístupem.

Na jedné straně stojí ti, jejichž podmínky jsou velmi nepřehledné, dodejme že i záměrně. Takové podmínky jsou drobným písmem, často na více stránek než smlouva samotná a vše to nahrává tomu si podmínky půjčky nepřečíst.
Pokud se to poskytovateli podaří, má vyhráno a lze očekávat, že celá smlouva bude postavena nápadně nevýhodně pro vás jakožto zájemce o půjčku.

Co to znamená nevýhodná půjčka nebo nevýhodné podmínky? Půjde např. o termíny. Ty budou nastaveny tak, aby bylo velmi obtížné nebo dokonce nemožné splátku půjčky uhradit, problematické může být i samotné složení peněz. Zatímco solidní poskytovatel půjčky si může pro splátky chodit k vám domů – a vám tím odpadá ztráta času se zařizováním zaplacení i poplatky za služby, tak jinde po vás mohou vyžadovat osobní účast a složení splátky na pobočce, která může být i v jinéém městě. Prostě cokoliv pro to, aby nebylo půjčku možné snadno splácet.

Ačkoliv se tedy na první pohled mohla půjčka jevit jako nejvýhodnější, protože obsahovala nejnižší úroky i splátky, tak takový poskytovatel půjčky vydělává peníze zejména na penále, poplatcích a sankcích. Cílem je dostat dlužníka před soud a protože i samotný způsob vyrovnání bude zakotven v podmínkách půjčky, připravte se na obrovské sumy, které mohou i několikrát převýšit objem půjčky samotné.
To byla tedy první strana, nevýhodně psané podmínky, s cílem zmást zájemce, který se raději bude chtít čtení podmínek půjčky vyhnout.

Co lze čekat na straně druhé? Je to naprosto odlišný přístup a dá se říci, že podle podmínek půjčky poznáte, zda poskytovatel chce na půjčce vydělat rozumnými a oprávněnými úroky nebo podivnými podmínkami a následnými pokutami.

Jaké by měly být podmínky půjčky

V prvé řadě chtějte písmo, které je pouhým okem dobře čitelné. Následně by podmínky měly být co nejkratší, přesto by měly obsahovat vše podstatné, co je v podobných smlouvách typické a běžné.
Smlouvu si vždy přečtěte. Solidní poskytovatel půjčky by vám neměl bránit vzít si smlouvu na prostudování s sebou domů a dát vám čas na rozmyšlenou.

Dobré je, pokud je možné splatit půjčku předem, bez placení poplatků navíc nebo i dodatečných úroků. To je časté obvykle u hypoték, ale může se to vloudit i do podmínek k předčasnému splacení menší půjčky.
Možné je cokoliv a pokud získáte někde větší obnos, byla by škoda držet si půjčku a zbytečně přeplácet.
V případě sporů volí poskytovatel tzv. rozhodčí doložku. To znamená, že si může sám určit člověka, který bude rozhodovat o dalším postupu. A je jasné, že tento člověk bude na jeho straně. Pokud je to možné, neměla by ve smlouvě rozhodčí doložka být obsažena vůbec. Na druhou stranu, pokud jste poctiví a hodláte půjčku řádně splácet, tak vás toto nemusí zajímat. Rozhodčí doložkou se jen poskytovatel půjčky jistí před těmi nepoctivými.

Ve smlouvě by ještě mělo být přesně a jasně vymezeno, kdy, kde a kolik činí splátka půjčky, aby nemohlo dojít k nedorozumění. Pokud si nejste něčím jistí, na vše se zeptejte, po podepsání smlouvy už je pozdě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *