pujcky-3

pujcky-3

Jak na půjčky – 3. díl –Fixace

Víme už na co si dát pozor před samotným pořízením půjčky a také význam pojmu RPSN. V dnešním díle si povíme o dalším důležitém pojmu, kterým je doba vázanosti neboli fixace.

Proč fixace? Fixuje se úroková sazba. Pojem fixace nabývá na významu zejména u hypoték, kde se jedná o vysoké částky a sami si můžete zvolit, jak dlouhá fixace bude. Pokud si tedy pořídíte hypotéku s úrokovou sazbou 3% a podaří se vám sjednat fixaci na celou dobu trvání hypotéky, můžeme gratulovat, protože se jedná o velmi dobrý obchod.

Z vlastní zkušenosti mám fixaci na 15 z 20 let trvání hypotéky a fixuje se úroková sazba 5,19%. Kdo mohl tehdy tušit, že úroky půjdou dolů? Potřeboval jsem jistotu a stejně tak to budete mít vy. Pokud byste si totiž hypotéku zafixovali jen na 1 rok, nebo na 3 roky, může se za tu dobu stát spousta věcí a hlavně mohou jít úrokové sazby tak nahoru, že potom jen stěží seženete něco tak výhodného.

Fixace úrokové sazby je dá se říci výhodná oboustranně, jak pro vás jako klienty, tak pro banku nebo jiný peněžní ústav, který hypotéku zprostředkovává. Obě strany totiž mají své jisté. Vy víte, že více za hypotéku platit nebudete a banka ví, se kterou částkou může každý měsíc počítat.

Problém u hypoték v ČR je ten, že banky si ve smluvních podmínkách většinou pojistí případné předčasné splacení. Opět z mého příkladu, pokud bych chtěl dnes doplatit zbytek z dlužné částky 1.000.000,-, nechá mě banka zaplatit zřejmě něco kolem 25%, tedy 250.000,- navíc, za ušlé peníze z úroků. To se mi samozřejmě nechce i kdybych peníze měl a tak budu doufat, že inflace v ČR rychle poroste a výše splátky hypotéky se bude ztrácet.

Zde je dobré zmínit další vlastnost fixace a to je skutečnost, že hypotéku můžete splatit právě v době, kdy vám fixace končí. To by hrálo naopak pro co nejkratší dobu fixace hypotéky a tak vzniká dilema, co je pro vás vlastně výhodnější. Chcete mít jistotu nebo možnost hypotéku splatit dříve, např. v případě výhry / daru?

Osobně bych při dnešních úrokových sazbách i pod 3% na nic nečekal a zafixoval hypotéku na maximální možné období, protože taková situace tu nebude trvat věčně a níže už jít úrokové sazby hypoték prakticky nemohou.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *