Je pravda, že už několik měsíců není možné získat za zástavu své nemovitosti plnou výši její odhadní ceny. Česká národní banka toto opatření vydala především pro ochranu klientů. Pokud se jedná o rizikového žadatele, pak se může limit posunou ještě níže. Pomoc ale získá každý.

Současné úvěry mají své limity

Před více než dvěma lety přišla Česká národní banka s doporučením, aby se některé finanční produkty v bankovním i nebankovním sektoru poupravily. Nejvíce se omezení týkalo takzvané 100% hypotéky.

  • Lidé si tuto finanční pomoc vyjednávali především z důvodu nízké úrokové sazby.
  • Za nějaký čas ale mohlo být splácení tohoto závazku nad jejich možnosti.
  • Pokud by totiž došlo ke zvýšení úrokové sazby, zvýšily by se logicky i měsíční splátky a klient by se mohl dostat do neřešitelné situace.

Proto ČNB vydala nařízení o maximálním doporučeném limitu. Zprvu to bylo devadesát pět procent a posléze klesl tento limit na devadesát. V současné době tedy není možné žádat o 100% hypotéku. Kromě toho také Česká národní banka vydala další doporučení. V případě, že se jedná o takzvaného „rizikovějšího klienta“, měli by poskytovatelé úvěrů umožnit čerpat pouze šedesát procent.

  • Jedná se sice jen o doporučení, ale mnozí zodpovědní poskytovatelé nebankovních hypoték tuto dobrou radu uznávají a svým klientům nabídnou úvěr jen podle jejich možností.

Ačkoliv s tím někteří žadatelé příliš spokojeni nebyli a raději by uvítali setkání se 100% hypotékou, postupně pochopili, že toto opatření je především pro jejich ochranu. Je pravda, že lidem, kteří nemají žádné úspory a potřebují si koupit byt, se situace trochu zkomplikovala. Ve velké většině se jedná o mladé rodiny, které potřebují bydlet a nemají kde. Mohou sice požádat někoho blízkého o finanční pomoc, ale vzhledem k tomu, že se bude jednat o skutečně vysokou částku, tak to může být problém. Řešením je zástava nemovitosti rodičů nebo někoho blízkého. U banky může být problém například s rekreačním objektem.

  • Nebankovnímu poskytovateli můžete nabídnout v podstatě cokoliv.
  • Což znamená od pozemku, přes družstevní byt, až po rodinný penzion.

Problém není ani s rekreačním objektem.