Automobily hýbou dnes už každou ekonomikou. Vlastnit své vlastní auto láká mnohé. Platit za auto v hotovosti si však nemůže dovolit každý, a proto přicházejí na řadu možnosti financování nových modelů i atraktivních „ojetin“. Nový vůz je vášeň, vůně, potěšení, prestiž.

Řešením je i operativní leasing, splátkový prodej či úvěr. U splátek po částech obvykle společnosti poskytují i benefity v podobě pojištění, zimní či letní výbavy, splátek bez navýšení a pro konkrétní nabídky je vždy dobré ověřit si nabídku prodejců, která se významně liší nejen v závislosti na značce, ale i na období, ve kterém automobil kupujete. Koupit “funglovku” tak není složité.

Nabídka zajímavých možností financování se obvykle omezuje na nové automobily. V případě, že plánujete koupi vozu z autobazaru či od známého, na výhody prodejců můžete zapomenout. Banky však myslí i na ty, kteří nemusí mít vždy ten nejnovější model. Chcete spíše levnější, ale spolehlivý model? Chcete nové auto splácet déle, ale mít ho od první chvíle ve svém vlastnictví?

Pak se obraťte na banky, které vám poskytnou bezúčelový úvěr bez dokládání, a to na cokoliv. Bez zbytečného dokládání a poplatků si tak můžete na koupi auta půjčit.

Další možností financování nového auta je operativní leasing. Je formou dlouhodobého pronájmu vozidla, které je v průběhu i po skončení operativního leasingu v majetku leasingové společnosti. Dlouhodobý pronájem vozu je zpravidla doplněn širokou škálou doplňkových služeb, které si může klient zvolit sám. Po skončení leasingu zákazník vozidlo zpravidla vrací leasingové společnosti.

Jednou z nevýhod může být vysoké nájemné. Jeho součástí bývá zpravidla zisk leasingové společnosti a veškeré náklady s leasingem spojené. Nájemné značně převyšuje kupní cenu pronajatého majetku. Tato nevýhoda je kompenzována vysokou výrobní efektivností najatého výrobního zařízení, neexistence odpisů resp. jejich minimální rozsah po skončení leasingu zvyšuje základ daně z příjmů u nájemce a následné zvýšení daně v období po ukončení leasingu může dosáhnout částky srovnatelné s „daňovými úsporami“ z období leasingu.

Výsledným efektem pak není snížení daně z příjmu, ale posun její platby do časově vzdálenějšího období. Po skončení leasingu přechází do vlastnictví nájemce většinou již odepsána nebo téměř odepsána hodnota. Pokud se neuvažuje o její obnově, stírá se daňové zvýhodnění vyšších odpisů v době leasingové operace.

Proto je výhodnější, pokud si auto zakoupíte hned, ať už z vlastních ušetřených peněz nebo pomocí neúčelového úvěru.