By: Simon Cunningham

Každý zná ten pocit, když se blíží konec měsíce, peníze v našich peněženkách nebo na účtech velice rychle zmizely a teď následuje období, kdy na výplatu čekáme opravdu jako na smilování. Pokud máme obyčejný měsíc, ve kterém se nestala žádná nečekaná příhoda jako je například vytopení bytu, malý požár v kuchyni a vaše děti nepotřebují žádná vysoké obnosy na svoje aktivity, pak je to ta lepší varianta. Jak ovšem řešit problém, když se stane nějaká z uvedených příhod a nepokryje to žádná z vašich rezerv.

Většině lidí je nepříjemné prosit známé, aby jim půjčili. A co teprve říci vlastní rodičům o peníze, po čase to nechtějí ani vrátit a vy si připadáte trapně. Otázkou ale stále zůstává, jak tuto situaci budeme řešit a jak se vlastně liší bankovní a nebankovní půjčka.

Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčka se vyznačuje tím, že ji poskytuje jiný subjekt než je banka. Mohou to být soukromí investoři nebo malé společnosti. Kromě toho je také poznáme tím, že mají mnohem menší nároky na poskytnutí půjčky.

Bankovní půjčky

Poskytují je obchodní banky v České republice, nad kterými má dohled Česká národní banka. Banky kladou veliké nároky na spotřebitele. Vyžadují většinou výpisy z účtů, aby zjistily vaše příjmy, zda máte možnost splácet měsíční splátky. Pokud si půjčíte větší obnos, počítejte s tím, že po vás budou požadovat nějaký váš majetek do zástavy.

Jak vybrat správnou půjčku

Když si potřebujete půjčit peníze, nikdy nepodepisujte smlouvu u první společnosti, když jste neslyšeli jiné nabídky. Ne vždy se doporučují půjčky pouze z nebankovních společností. Vždy si tedy projděte více nabídek a zjistěte z více společností, jaké mají požadavky na půjčení, jak je to se splácením a důležité jsou také úroky. Musíme si tedy vysvětlit pojmy:

  1. p. a. (per annum) – roční úroková sazba
  2. p. s. (per semestrum) – pololetní úroková sazba
  3. p. q. (per quartale) – čtvrtletní úroková sazba
  4. p. m. (per mensem) – měsíční úroková sazba
  5. RPSN – roční procentní sazba nákladů. Udává procentní podíl z dlužné částky, které musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami.

Druhy půjček závisí na tom, kolik peněz si půjčíme. Pokud si u nebankovní společnosti půjčíme menší obnos peněz, pak se tato situace nazývá krátkodobý závazek. Splácí se většinou najednou. Dále existuje dlouhodobý závazek, kdy si půjčuje větší obnosy peněz a splácíme je postupně měsíčně.

Musíme pamatovat na to, že musíme mít každý měsíc k dispozici obnos peněz, kterým budeme půjčky splácet. Pokud nebudete splácet, pak může váš veškerý majetek zabavit exekutor.