jak-na-pujcky-4

jak-na-pujcky-4

Jak na půjčky – 4. díl – Banka či nebankovní instituce

Známe již pojem RPSN a víme co je to fixace. V dnešním díle si řekneme, zda se vydat cestou půjčky bankovní nebo naopak zvolit půjčku od nebankovní instituce.

Podle čeho se rozhodovat? Část zájemců o půjčku má zažito, že banky jsou tu stále a spolupráce s bankou je vysoce bezpečná. To je až na výjimky pravda. Banky skutečně tak často nekrachují nebo nejsou vytunelovány. Ale pozor, když si peníze půjčujete, tak vám přeci nemusí vadit, když banka zkrachuje! Tato informace vás zajímá jen když bance dáte své vlastní peníze, ty potřebujete mít v bezpečí. Pro někoho možná překvapivé…

banky ovšem mají nevýhodu tam, kde byste čekali výhodu. Banka, to je většinou celorepubliková síť poboček, s centrálou a často mezinárodní působností. Velikost však vždy dělá společnost strnulou a neohebnou. Proto nedokáže pružně zareagovat na vaše požadavky a každá změna nebo návrh musí projít kolečkem schvalovacího procesu, takže ve výsledku můžete na pořízení rychlé půjčky zapomenout, leda byste si pod tímto pojmem představili půjčku, kterou obdržíte do 1 měsíce.

Tak dlouho se ale vždy čekat nedá. Jistě, může to trvat i méně, ale u banky spíše počítejte s delším trváním. Navíc banky jsou velmi opatrné a podrobně si ověřují, komu peníze půjčují a zda nemáte nějaký ten vroubek. Najdou-li vaše záznamy v registru dlužníků a neplatičů, jen velmi těžko se budete hájit a přesvědčovat je o svém dobrém úmyslu vše v řádném termínu vrátit.

Výhodou banky je, že se v ní točí velké peníze a díky vysoké síle je schopna poskytnout výhodné půjčky s nízkými úroky. Nižšími než nebankovní subjekty.

Naproti bankám stojí právě tyto nebankovní instituce. Jsou to často hráči v rámci České Republiky, někteří ovšem již stihli expandovat a jiní k nám zase expandovali z ciziny. Tyto společnosti jsou dobrým protipólem pro banky a dá se říci, že je můžeme charakterizovat opačnými vlastnostmi.

Půjčky od nebankovní společnosti jsou vesměs rychlé půjčky. Určitě rychlejší než bankovní půjčky. Týden můžete považovat za maximum a není nezvyklé, kdy zájemce získá půjčku ještě tentýž den.

Úroky od nebankovních společností jsou spíše vyšší než u bank, ale je možné najít i výjimky.

Co se týče bezpečnosti, zde platí stejná šokující informace, jako v případě bank, nemusí vás to zajímat. V této době jsou již všechny společnosti, které půjčují / si půjčují peníze ze zákona pojištěny na velmi vysoké částky proti úpadku a tak i kdybyste peníze do společnosti vkládali sami, neměl by to být bezpečnostní problém.

Navíc, nebankovní instituce by často nemusely mít problém s tím, že je váš záznam v registru dlužníků. Některé se do něho ani nedívají a tak budou vlastně jedinou šancí, jak půjčku získat.

Ať již se tedy rohodnete pro banku nebo nebankovní společnost, zvažte všechna pro a proti, které jsme si zde dnes vypsali. V příštím článku si řekneme o tom, jak najít společnost či banku, která má dobré jméno.

2 thoughts on “Jak na půjčky – 4. díl – Banka či nebankovní instituce”

  1. Dobrý uplně mě rozhodi když na internetu najdu společnost proficredit a je napsaná v nabídce že bez doložení přijmu. Jednou v životě jsem o to zažádala a když jsem neměla u sebe papíry.Tak dokud je nedoložím není to možné.Proč tedy blbnete lidi?

    1. Neměla jste u sebe papíry znamená co? Ani občanku? Ono to bez ní asi nepůjde nikde na úřadech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *